Čo sú to akcie a ako prebieha obchodovanie s akciami

Každá akciová spoločnosť je založená za účelom dosahovania zisku. Niektoré americké akciové spoločnosti dokážu vyplácať pravidelné dividendy aj v čase, keď ich podnik dosahuje stratu. V prípade straty alebo bankrotu spoločnosti sa akcionár nemusí báť, že by prišiel o všetok svoj majetok. Za spoločnosť ručí iba do výšky svojho vkladu.

Obchodovanie prebieha na burze

S akciami veľkých spoločností sa obchoduje na burze. Na cenu akcie vplýva množstvo faktorov. Investor okrem dividend získava aj na rozdiele medzi predajnou a nákupnou cenou. Z dlhodobého hľadiska držba akcií je výnosnejšia ako iné investície. Aj tu však platí, že dvakrát meraj a raz rež. Každý nákup treba zvážiť, aj keď ide o nákup akcií a investície. Prehodnotiť možnosti investovania je ako pozrieť rady z nákupnej poradne pred kúpou elektroniky, nábytku, vybavenia dománosti alebo ďalšieho tovaru.

Burza je všeobecný pojem, ktorý zahŕňa viacero inštitúcií v mnohých krajinách. Na burzách vo svete sa obchodujú akcie, dlhopisy, komodity a ďalšie cenné papiere. Burza páruje kupujúcich a predávajúcich za poplatok. Malým obchodníkom sprostredkuje prístup na burzu broker – obchodník s cennými papiermi za nízke poplatky za každý obchod. Následne sám platí poplatky burze a partnerom.

Na burze sa obchoduje elektronicky – zadávaním pokynov, príkazov cez platformu brokera. Mnoho brokerov ponúka semináre zadarmo, investičné súťaže, zobrazovaním vysokého rastu cien zlata avšak chýba informovanie o rizikách. Bez risku však nie je zisk. Aj na rôzne online kurzy sa dajú nájsť zľavové kupóny a akcie, ako na nich ušetriť. Môže to byť vhodná voľba, ako začať s obchodovaním a investovaním.

Comments are closed.